Bezpečnosť mobilných zariadení
Výber bezpečného telefóna
Ako si vybrať bezpečný telefón?
Je potrebné sa zamerať na dva hlavné parametre:
- Počet veľkých aktualizácií.
- Doba vydávania bezpečnostných záplat.
- Najdôležitejšie sú aktualizácie. Je potrebné udržiavať aplikácie na najaktuálnejšej verzii z dôvodu nových zraniteľností v aplikáciách. Aktualizovanie tieto problémy odstráni (možnosť automaticky inštalovať aktualizácie).
- Nie všetky značky telefónov majú rovnaký prístup k aktualizáciám. Napríklad iPhony majú povestné veľké aktualizácie, ktoré prinášajú zásadné zmeny. Na druhej strane, telefóny ako Samsung alebo Google Pixel sú známe svojou rýchlosťou vydávania bezpečnostných aktualizácií.
- Aplikácie by sme mali inštalovať iba z oficiálnych obchodov pre danú platformu (Google Play pre Android, App Store pre iPhone).
- Pred inštaláciou je dobré prečítať si recenzie ostatných používateľov a zistiť, či nejaká aplikácia nebola označená za nebezpečnú alebo podvodnú.
- Netreba zabúdať, že pozitívne komentáre môžu byť falošné, pretože útočníci si často vytvárajú falošné recenzie.

Biometrické overovanie
Biometrické overovanie, ako je použitie odtlačkov prstov alebo rozpoznávanie tváre, poskytuje pohodlný spôsob zabezpečenia zariadení, no nie všetky metódy sú rovnako bezpečné.
Metódy biometrického overenia:
- Optické (hlavne tie pod displejom) snímače: Využívajú kameru, ktorá spraví fotku odtlačku prsta (Ak by niekto získal fotku tohto odtlačku, vedel by toto overenie obísť).
- Kapacitné snímače: Sú spoľahlivejšie, pretože nezaznamenávajú fotografiu, ale pracujú so zmenami v elektrickom náboji prsta.
- Ultrasonické (majú len drahšie Samsung telefóny) snímače: Berú do úvahy viac parametrov, ako sú napríklad hĺbka a šírka prsta.
- Odomknutie tvárou: Niektoré telefóny overujú len na základe kamery, čo sa dá obísť napríklad fotkou. iPhony využívajú technológiu FaceID, ktorá využíva infračervený projektor a kameru, ktorá sníma fotky tváre, resp. priestorový sken. Snímajú teda nielen ako vyzerá tvár ale aj hĺbku tváre a jej všeobecné črty.
Ďalšie odporúčania
- Štandardne je potrebné mať nastavený prístupový PIN kód na odomknutie zariadenia – aj v prípade, že používate biometriu. V tomto prípade sa netreba spoliehať ani na najbezpečnejšie metódy biometrického overenia. Potrebné je dbať aj na dostatočne silný PIN kód (nie 0000, 1234, 4321,…).
- Je dôležité vždy si zamykať zariadenie, pre prípad straty či krádeže. Taktiež je vhodné aktivovať služby, ktoré umožnia zariadenie nájsť a uzamknúť na diaľku.
- Zamykanie zariadenia – vzorom, PIN kódom, alebo skenerom odtlačku prsta či tváre.
- Zamykať je možné aj jednotlivé aplikácie (napr. internetbanking).