O projekte

Kompetenčné centrum

Kybernetickej bezpečnosti na UPJŠ

Kód projektu: 17R05-04-V01-00007 
Trvanie projektu: január 2025 – marec 2026  
Celkové oprávnené výdavky: 1 585 417,19 EUR s DPH 

Tento projekt je financovaný Európskou úniou z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR.

Cieľom projektu je vytvorenie Kompetenčného centra kybernetickej bezpečnosti na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (KC KB UPJŠ). Vrámci tohto kompetenčného centra sú realizované všetky povinné aj nepovinné aktivity, ktoré sú zamerané na vzdelávanie, výskum a expertnú činnosť voblasti informačnej akybernetickej bezpečnosti, ochrany dát, kyberkriminality aochrany pred dezinformáciami. Súčasne KC KB UPJŠ realizuje medzinárodnú spoluprácu s akademickými partnermi zo zahraničia aposkytuje konzultácie pre možnosť prípravy apodania projektov voblasti kybernetickej bezpečnosti.   

Vytvorenie KC KB UPJŠ reflektuje viacero problémov, ktoré možno v súčasnosti identifikovať voblasti informačnej akybernetickej bezpečnosti (ďalej aj „KIB“):  

Vrámci projektu sa vytvárajú výstupy, medzi ktoré môžeme zaradiť prípravu študijného plánu magisterského stupňa študijného programu aplikovaná informatika, ktorého jedna vetva sa zameriava na kybernetickú bezpečnosť. Ktomuto študijnému plánu budú vytvorené, resp. modifikované viaceré predmety.  

Súčasne sa ako výstup projektu vytvára ponuka vzdelávania pre rôzne cieľové skupiny zamestnancov verejnej správy.  

Vkontexte projektu sa súčasne posilňuje spolupráca so strednými školami, najmä vo forme činnosti KyberTímov, ich vzdelávania a následného zapojenia do šírenia bezpečnostného povedomia medzi širokou verejnosťou.  

Vrámci vzdelávacích aktivít sa sumarizujú nové poznatky askúsenosti zoblasti KIB, ale aj príbuzných oblastí. Tie sú aktuálne doplnené o rôzneformy zážitkového vzdelávania.  

V projekte sa aktuálne sumarizujú odporúčania pre verejnú správu vrôznych oblastiach KIB a plánuje sa realizácia niekoľkých kampaní zameraných na zvyšovanie bezpečnostného povedomia zamestnancov verejnej správy.  

Vrámci výskumnej činnosti dochádza vuž existujúcich výskumných oblastiach k publikovaniu viacerých vedeckých výstupov akvytvoreniu nových možných výskumných spoluprác na posilnenie výskumného avývojového potenciálu KC KB UPJŠ.  

Nemenej dôležitým výstupom projektu je doplnenie výbavy avzdelávanie univerzitného CSIRT tímu amožnosť poskytovania expertných činností pre akreditované CSIRT tímy vSR za účelom rýchlejšej aadekvátnejšej reakcie na kybernetické bezpečnostné incidenty.   

Miestom realizácie aktivít projektu je Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ajej odborné pracoviská.  

Prínos projektu

Zlepšenie vzdelávacieho procesu budúcich špecialistov KIB

V rámci projektu sa vytvorí magisterský stupeň študijného programu aplikovanej informatiky, ktorého súčasťou bude viacero nových, resp. modifikovaných predmetov tak, aby spĺňali súčasne požiadavky kladené na špecialistov KIB. Týmto dôjde k zvýšeniu možnosti vzdelávania nových špecialistov ako aj k poskytnutiu kvalitnejšej odbornej prípravy. 

Zvyšovanie bezpečnostného povedomia širokej verejnosti vrátane žiakov a učiteľov stredných škôl

V rámci projektu bude realizovaných viacero aktivít, ktorých primárnou úlohou je zvyšovanie bezpečnostného povedomia širokej verejnosti, najmä u zraniteľných skupín, ako sú žiaci základných a stredných škôl a seniorov.  

Zvyšovanie kybernetickej odolnosti sektora verejnej správy

V projekte bude posilnená expertízna kapacita CSIRT-UPJS ako aj zakúpené vybavenie pre riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov a digitálnej forenznej analýzy. CSIRT-UPJS bude týmto pripravený pomáhať akreditovaným jednotkám CSIRT v zmysle platnej právnej úpravy na riešení bezpečnostných incidentov, čím dôjde k zvýšeniu možnosti reagovať rýchlejšie a adekvátnejšie na kybernetické bezpečnostné incidenty.