Trestné právo a kybernetická kriminalita

Kyberkriminalita

Kyberkriminalita ("Cyber crime")

Pokrýva trestné  činy, ktoré sú páchané na počítačoch a počítačových systémoch, alebo trestné  činy páchané ich prostredníctvom s podmienkou, že sa dejú vo virtuálnom prostredí, v kyberpriestore.

Delenie kyberkriminality

Priama kyberkriminalita: Trestné činy alebo priestupky, kde počítač, program, údaje, informačný systém a pod. sú cieľom útoku.
Príklady: Krádež, neoprávnené užívanie cudzej veci,  podvod, porušovanie autorského práva.

Nepriama kyberkriminalita: Trestné činy alebo priestupky, kde počítač, program, údaje, informačný systém a pod. sú nástrojom trestnej činnosti páchateľa.
Príklady: Porušovanie tajomstva prepravovaných správ, poškodzovanie cudzej veci, neoprávnené podnikanie, neoprávnené nakladanie s osobným údajmi.

3824232
Zdroj: Freepik

Neoprávnený prístupu do počítačového systému

Podľa § 247 trestného zákona kto prekoná bezpečnostné opatrenie, a tým získa neoprávnený prístup do počítačového systému alebo jeho časti, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Pri danom trestnom čine sa prekonaním bezpečnostného opatrenia myslí napríklad skúšanie prihlasovacích údajov, napr. pomocou nástrojov v operačnom systéme Kali Linux alebo zneužitie relácie session hijacking.  

Neoprávnený zásah do počítačového systému

Podľa § 247a trestného zákona kto obmedzí alebo preruší fungovanie počítačového systému alebo jeho časti:

  • Neoprávneným vkladaním, prenášaním, poškodením, vymazaním, zhoršením kvality, pozmenením, potlačením alebo zneprístupnením počítačových údajov, alebo
  • Tým, že urobí neoprávnený zásah do technického alebo programového vybavenia počítača a získané informácie neoprávnene zničí, poškodí, vymaže, pozmení alebo zníži ich kvalitu,  potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Príklady: Príkladom činnosti, ktorá by mohla byť posudzovaná ako tento trestný čin, je použitie útokov na odopretie služby. Ide buď o DoS (Denial of Service) alebo DDoS (Distributed Denial of Service) útoky. Iným príkladom je použitie škodlivého programu (malvéru), ktorý môže zablokovať činnosť niektorých častí systému, alebo spôsobí vypnutie systému.

Neoprávnené zachytávanie počítačových údajov

Podľa § 247b trestného zákona kto úmyselne poškodí, vymaže, pozmení, potlačí alebo zneprístupní počítačové údaje alebo zhorší ich kvalitu v rámci počítačového systému alebo jeho časti, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Pojem „zneprístupnenie počítačových údajov“ zahŕňa činy, ako je šírenie škodlivého softvéru ako je ransomvér, ktorý môže poškodiť alebo narušiť integritu počítačových údajov.
Dôležité je, že na trestnosť činu nie je potrebné, aby vznikla konkrétna škoda. Stačí, ak dôjde k zmene alebo poškodeniu počítačových údajov.

Neoprávnený zásah do počítačového údaja

Podľa § 247b trestného zákona kto neoprávnene zachytáva počítačové údaje prostredníctvom technických prostriedkov neverejných prenosov počítačových údajov do počítačového systému, z neho alebo v jeho rámci vrátane elektromagnetických emisií z počítačového systému, ktorý obsahuje takéto počítačové údaje, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.  
Navyše podľa druhého odseku § 247b trestného zákona kto ako zamestnanec poskytovateľa elektronickej komunikačnej služby spácha čin uvedený v odseku 1 (predchádzajúci odsek) alebo inému úmyselne umožní spáchať taký čin, alebo pozmení alebo potlačí správu podanú prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

Príkladom činnosti, ktorá by mohla byť kvalifikovaná ako tento trestný čin, je odpočúvanie sieťovej prevádzky (sniffing), či už v rámci lokálnej siete alebo cez Wi-Fi.
V tomto prípade je bezpredmetné, či dané údaje sú alebo nie sú šifrované, a či obsahujú alebo neobsahujú citlivé údaje.

Výroba a držba prístupového zariadenia, hesla do počítačového systému alebo iných údajov

Podľa § 247d trestného zákona kto v úmysle spáchať trestný čin neoprávneného prístupu do počítačového systému podľa § 247, neoprávneného zásahu do počítačového systému podľa § 247a, neoprávneného zásahu do počítačového údaja podľa § 247b alebo neoprávneného zachytávania počítačových údajov podľa § 247c vyrobí, dovezie, obstará, kúpi, predá, vymení, uvedie do obehu alebo akokoľvek sprístupní:

  • zariadenie vrátane počítačového programu vytvorené na neoprávnený prístup do počítačového systému alebo jeho časti, alebo  
  • počítačové heslo, prístupový kód alebo podobné údaje umožňujúce prístup do počítačového systému alebo jeho časti, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Príkladom konania, ktoré by sme mohli považovať za tento trestný čin, môže byť získavanie hesiel z počítačov alebo z databáz.

Poškodzovanie cudzích práv

Podľa  §376 trestného zákona kto neoprávnene poruší tajomstvo listiny alebo inej písomnosti, zvukového záznamu, obrazového záznamu alebo iného záznamu, počítačových dát alebo iného dokumentu uchovávaného v súkromí iného tým, že ich zverejní alebo sprístupní tretej osobe alebo iným spôsobom použije a inému tým spôsobí vážnu ujmu na právach, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Príkladom činnosti, ktorú je možné považovať za trestný čin poškodzovania cudzích práv je, ak niekto zverejní na sociálnej sieti intímne fotografie inej osoby.

Vydieranie
Vydieranie ja ďalší príklad trestného čiu, ktorý je možné zaradiť  do poškodzovania
Je upravený v § 189 trestného zákona, ktorý hovorí, že kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až šesť rokov

Kyberšikana

Kyberšikana predstavuje úmyselné a častokrát dlhodobé aktivity, ktoré zahŕňajú urážky, vyhrážanie, zosmiešňovanie alebo obťažovanie druhých prostredníctvom moderných informačno-komunikačných prostriedkov väčšinou v dlhšom časovom období
Odohráva sa najmä prostredníctvom: sociálnych sietí,  video-portálov, e-mailov, chatov, blogov, mobilného telefónu (napr. SMS správ alebo nepríjemnými telefonátmi).
Môže mať znaky skutkových podstát týchto trestných činov:

  • TČ účasti na samovražde (§ 154 TZ)
  • TČ porušovania tajomstva prepravovaných správ (§ 196 TZ)
  • TČ ohrozovania mravnosti (§ 371, 372 TZ)
  • TČ nebezpečného vyhrážania (§ 360 TZ)
  • TČ ohovárania (§ 373 TZ), TČ vydierania (§ 189 TZ), TČ podvodu (§ 221 TZ)

 

Zdroj: vectorjuice / Freepik

Nebezpečné prenasledovanie (kyberstalking)

Je to také konanie, kedy sa páchateľ zameria na konkrétnu osobu, ktorú dlhodobo prenasleduje, obťažuje ju, vyhráža sa jej alebo jej blízkym osobám, a tým vo svojej obeti vyvoláva Podľa § 360a trestného zákona kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

  1. sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,
  2. vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,
  3. ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli, 
  4. zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo
  5. ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
Príkladom je neustále vypisovanie na sociálnej sieti, kde sa páchateľ vyhráža obeti, že jej ublíži alebo jej blízkej osobe, či už fyzicky alebo psychicky.

Šírenie poplašných správ (hoaxov)

Podľa § 361 trestného zákona kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá, alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Hoax je správa šírená prostredníctvom e-mailu a sociálnych sietí, ktorá obsahuje nepresné, skresľujúce informácie, účelovo upravené polopravdy a mix poloprávd a klamstiev.
Poplašná správa je nepravdivá správa, ktorá môže vyvolať obavy a znepokojenie z nejakých budúcich udalostí

  • musí byť nie len poplašná, ale aj nepravdivá
  • musí nepriaznivo zasiahnuť do života určitých užívateľov

Porušovanie autorského práva

Podľa § 283 trestného zákona kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Autor je fyzická osoba, ktorá dielo vytvorila (napríklad maliar, programátor, básnik, fotograf).
Ako trestný čin porušovania autorských práv je možné kvalifikovať aj nahrávanie (upload) aj sťahovanie (download) autorských diel.

Kedy je možné použiť dielo?
Podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon:

  1. Autor dal súhlas s konkrétnym spôsobom použitia jeho diela
  2. Súhlas udelila iná osoba – buď na základe dohody s autorom alebo na základe zákonného oprávnenia (zamestnávateľ, škola, autorský zväz a pod.)
  3. Voľné dielo – práva autora už zanikli (k použitiu dôjde neskôr ako 70 rokov po smrti autora )
  4. Zákonná licencia – autorský zákon dovoľuje použitie diela aj bez súhlasu autora  – napr. citácia
    • Použitie diela na účely slobody prejavu a práva na informácie
    • Použitie diela na sociálne, vzdelávacie, vedecké, kultúrne, úradné a iné účely
    • Použitie diela v rámci náboženských a úradných obradov a sviatkov
    • Použitie diela na účel archivovani