With the financial support of the SK-NIC Foundation , we launched a project this year called Learn the basics of information security and educate your communityThe main goal of the project is to raise security awareness among the general public. We want to achieve this goal by providing specialized training to high school students, who will then carry out activities that will raise security awareness in their communities. Since some of the activities will be carried out in person, we limited the selection to high schools in the Banská Bystrica, Košice, and Prešov regions, but a school from the Bratislava region also joined us. The number of participating high schools is 12, with teams of 3 to 10 students formed within each school. The schools were selected based on selection criteria.


Trvanie projektu: December 2021 – Október 2022.


CIELE PROJEKTU

  • Umožniť žiakom stredných škôl vzdelávať sa v oblasti informačnej bezpečnosti, projektového manažmentu, práva, informačných a komunikačných technológií.​
  • Zvyšovať bezpečnostné povedomie žiakov a učiteľov stredných škôl, ako aj širokej laickej verejnosti.​
  • Vzbudenie záujmu o informačnú bezpečnosť a súvisiace oblasti u žiakov stredných škôl. 
  • Rozvíjať u žiakov tzv. soft skills, najmä kooperáciu a prezentačné zručnosti, potrebné pre tímovú prácu pri riešení žiackych diseminačných projektov na školách.​

PLÁNOVANÉ AKTIVITY

Projekt je rozdelený do 4 aktivít, a to odbornej prípravy žiakov stredných škôl, zvyšovanie bezpečnostného povedomia laickej verejnosti žiakmi stredných škôl, vyhodnotenia aktivít a aktivít smerujúcich k udržateľnosti projektu.


1. FÁZA ODBORNÁ PRÍPRAVA ŽIAKOV

Odborná príprava žiakov bude pozostávať z dištančnej aj prezenčnej formy. Žiaci stredných škôl budú komunikovať s priradeným mentorom a taktiež zvolenými odborníkmi z oblasti. Okrem mentoringu a pravidelnej diskusie k rôznym témam, dôjde aj k realizácii viacerých prednášok a workshopov, ktoré sa budú konať spravidla raz za týždeň vo vopred určenom čase. Cieľom je vybudovanie komunity zloženej zo žiakov, učiteľov a lektorov.


Súčasne budú organizované 2 prezenčné sústredenia, kde budú pripravené najmä praktické workshopy k sledovaným témam. Týmito workshopmi sa predpokladá posun žiakov v technických zručnostiach, ale ide aj o vhodné doplnenie prednášok.

Prednášky a workshopy sa budú venovať témam z oblastí: 


Minimum z oblasti informačnej bezpečnosti:

  • Bezpečnostné hrozby a ochrana v rámci digitálnych médií
  • Social engineering
  • Bezpečné prehliadanie webového obsahu

Právne a etické minimum:

  • Ochrana osobných údajov a ochrana súkromia
  • Počítačová kriminalita
  • Etické aspekty​
  • Projektový manažment​
  • Psychologické a sociálno-patologické javy na internete

2. FÁZA AKTIVITY

Druhou časťou projektu je samotné zvyšovanie bezpečnostného povedomia. V rámci tejto časti každý tím žiakov uskutoční minimálne 3 aktivity, ktoré budú mať dosah na zvýšenie bezpečnostného povedomia. 1 z týchto aktivít bude prednáška pre žiakov a učiteľov vlastnej strednej školy. Ďalšie aktivity sú ponechané na výber tímu žiakov. Podmienkou však je, aby 1 z podniknutých aktivít bola realizovaná mimo strednú školu (napr. pre rodičov, základnú školu, seniorov).


  • Organizácia prednášky, workshopu​
  • Kampaň v rámci sociálnych sietí
  • Grafické výstupy​
  • Organizácia súťaže

Výber miesta, času, spôsobu realizácie sa ponechá na tím žiakov danej strednej školy. Všetky vzniknuté materiály budú v rámci projektu vydané pod otvorenou licenciou na rôznych platformách.


3. FÁZA VYHODNOTENIE

Tretia časť projektu pozostáva z vyhodnotenia aktivít. V rámci týchto aktivít dôjde k vyhodnoteniu jednotlivých aktivít tímov žiakov stredných škôl. Vyhodnotenie uskutočnia odborníci zainteresovaní v rámci projektu, ako aj prizvaní externí odborníci. Najlepšie tímy budú ohodnotené a tiež dôjde k výberu najlepšej aktivity zvyšujúcej bezpečnostné povedomie.


V rámci tejto časti dôjde k realizácii súťaže jednotlivcov – tzv. Capture the flag súťaže, v rámci, ktorej budú jednotlivci súťažiť v riešení zaujímavých úloh. Cieľom tejto aktivity je zvýšiť záujem žiakov o oblasť informačnej bezpečnosti.


4. FÁZA UDRŽATEĽNOSŤ

Poslednú časť projektu tvoria aktivity smerujúce k udržateľnosti projektu. V rámci tejto aktivity dôjde k uskutočneniu CyberSecurityDay, ktorého sa zúčastnia žiaci stredných škôl (pôvodní členovia tímov, ako aj noví žiaci).


Poslednou aktivitou, v rámci ktorej dôjde k prehĺbeniu vedomostí žiakov, ale aj zdieľaniu poznatkov a vytvoreniu komunity, bude víkendové sústredenie – Jesenná škola. Dané sústredenie bude pozostávať z viacerých prednášok a workshopov a bude určené pre 20 žiakov stredných škôl zapojených do projektu a 10 učiteľov.