Jarný CyberSecurityDay

2025

24.05.2025

Jesenná 5, 040 01 Košice
Prírodovedecká fakulta, UPJŠ

Praktické workshopy vychádzajúce z reálnych skúseností pri riešení počítačových bezpečnostných incidentov. Možnosť sa porozprávať s ľuďmi, ktorí sa profesionálne venujú informačnej a kybernetickej bezpečnosti, spoznať nových ľudí a zasúťažiť o zaujímavé ceny.

Program

8:30 - 9:00
Registrácia
9:00 - 9:10
Úvodné privítanie
9:10 - 10:00
Prednáška
10:15 - 11:15
1. workshop

výber z 3 paralelných workshopov

11:30 - 12:30
2. workshop

výber z 3 paralelných workshopov

12:30 - 13:30
Pizza a Pub Quiz

súťaž o ceny nielen z oblasti informatiky

Prednáška

Kritickým myslením proti mýtom a manipuláciám

Peter Dubóczi (Filozofická fakulta UPJŠ)

Prednáška priblíži študentom stredných škôl, čo sú dezinformácie, prečo sú dnes také účinné a ako ich rozlíšiť od konšpiračných teórií, hoaxov či iných manipulatívnych javov. Zameria sa aj na to, prečo im ako ľudia podliehame a aké zraniteľnosti v nás manipulátori využívajú. Neostaneme však len pri popise problému. Workshop predstavuje nástroje a stratégie na rozvoj kritického myslenia, overovanie informácií a bezpečné správanie sa v digitálnom prostredí.

Workshopy

CTF Workshop: Tvoj štart do sveta kyberbezpečnosti

Miroslav Sidor (ESET)

Úroveň: nízka

Vieš, čo spája etických hackerov a rôznych špecialistov na kybernetickú bezpečnosť? Všetci trénujú svoje schopnosti cez CTF (Capture The Flag) výzvy, ktoré spájajú tréning a zábavu na jednom mieste. Na tomto 60-minútovom workshope spoznáš základné typy CTF úloh a niektoré z nich si spoločne vyskúšame. Workshop je praktický a vhodný aj pre úplných začiatočníkov.

Riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov 101

Jakub Mohler (CSIRT-UPJS)

Úroveň: nízka

Predstav si, že zapneš počítač v škole a namiesto bežnej obrazovky ťa víta výkupné. Dáta sú zašifrované, čas beží a celý školský systém je paralyzovaný. Čo teraz? Prázdniny! Na tomto workshope sa zoznámiš so základmi riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov — od prvotnej reakcie až po vyhodnotenie a zamedzenie opakovania problému. Nebude to však len o sedení a počúvaní. Budú ti predstavené realistické situácie, na ktoré budeš spolu s ostatnými účastníkmi reagovať, prijímať rozhodnutia a diskutovať o ich dôsledkoch. Získaš prehľad o tom, čo vlastne je kybernetický incident a ako ho rozoznať, aké sú základné kroky riešenia incidentov, prečo je dôležité komunikovať a dokumentovať a čo všetko sa môžeme naučiť z chýb (aj cudzích).

AI v kybernetickej bezpečnosti: Práca s veľkými jazykovými modelmi

Sophia Petra Krišáková (Prírodovedecká fakulta UPJŠ)

Úroveň: stredná

Na tomto workshope sa dozviete, čo sú to veľké jazykové modely (ako napríklad ChatGPT), na čo sa používajú a ako vlastne fungujú. Ukážeme si ich na praktických príkladoch z oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti – teda ako môžu pomáhať pri odhaľovaní hrozieb alebo pri ochrane pred útokmi. Budete mať možnosť pracovať s viacerými takýmito modelmi, vyskúšať si ich a porovnať, v čom sú rovnaké a v čom sa líšia.

Podpora Jarný CSD 2025